Jdi na obsah Jdi na menu
 


PilsenKIT 2014 - 6.9.2014

V sobotu 6.9. jsme se již podruhé zúčastnili jedné z největších modelářských akcí u nás, s názvem PilsenKIT 2014. Jedná se již o tradiční sraz příznivců modelaření, automobilových veteránů, a nemohli chybět ani fandové vojenské historie (Podle koho pak mají nebozí modeláři ty své modely malovat, že ?). V předvečer akce nás však potkalo malé neštěstí, když se jeden z našich členů v radostné euforii z nově zakoupené pušky Mannlicher horečně sápal na skříň pro uniformu, až v tom zápalu spadl ze štaflí, a skončil v péči doktorů (Proto mu všichni držte palce, ať se z toho brzy dostane !).
Akce začínala již velice brzy, úderem deváté hodiny dopolední jsme měli naši malou expozici alespoň částečně nachystánu, a téměř vzápětí se začali hrnout davy návštěvníků. Přestože jsme pádem nebohého Gyuly přišli o mnoho zajímavých exponátů k vystavení, zájem o Maďarskou armádu byl obrovský. Nejvíce úspěchu sklidil mobilizační kufr, u kterého mnoho starších ročníků se slzou v oku zavzpomínalo, jak se s ním vláčeli ještě v padesátých letech. U menších i větších návštěvníků pak bodovala puška i bajonet, případně útočný nůž. Přestože jsme měli ležení rozložené u mnohem lépe vybavených kolegů od německých výsadkářů, mohu s jistotou říci, že zájem o neobvyklou (leč ne tak bohatě vybavenou) Maďarskou Královskou Armádu byl mnohem větší. A jak se mnozí nechali slyšet: "Němci, Rusové, Američané...to už tu vše bylo. Ale Maďara jsem tedy ještě neviděl, palec nahoru!"
Dopoledne uteklo jako voda, a davy návštěvníků začaly řídnout. Proto jsme i my měli o trochu více času podívat se na vystavené modely. Vybírat opravdu bylo z čeho, a přestože jsme nestihli vyhlášení nejlepšího modelu, věříme, že boj byl opravdu těsný. Být modelem 1:1 je určitě o dost méně pracné, a proto smekáme pomyslné klobouky všem modelářům bez rozdílu, neb práce to určitě není jednoduchá.
Zajímavým zpestřením nám byla i expozice klubu Cohors Praetoria, obdobných nadšenců s láskou pro Římské období. Proběhlo i kulturní obohacení obou klubů, když jsme si částečně povyměňovali věci, z čehož vznikl zajímavý mišmaš. Ostatně, podívejte se sami.
Akce byla co do srovnání s minulými roky o dost menší, a ani návštěvníků nepřišly takové davy, jako například loni. Přesto bylo návštěvníků stále dost, a zájem byl obrovský. Snad jich příští rok přijde zase o pár (tisíc) více, a my máme zase komu povídat
— v