Jdi na obsah Jdi na menu
 


OSLAVA 72. výročí konce II. světové války - Zlatá Koruna 8.5.2017.

¨

Vedení obce Zlatá Koruna nás pozvala na svátek osvobození , abychom společně uctili památku občanů a maďarských vojáků, kteří padli při obraně obcí Rájov a Zlatá Koruna na sklonku druhé světové války.
Do obce Zlatá Koruna jsme dorazili již v neděli, byli jsme ubytováni v tělocvičně místního kulturního domu.
V pondělí ráno jsme připravili tábor, s výstrojí maďarské královské armády, v parčíku před radnicí. Kolem desáté dopolední začali chodit první návštěvníci. Kvůli svému maďarskému původu dorazil z Českých Budějovic majitel válečného motocyklu BMW, původem ze Štúrova, který se o této akci dozvěděl z rádia. Také dorazil plukovník/ezredés Talián, maďarský armádní zástupce. Pietního aktu se také zúčastnil zástupce maďarského velvyslance. Pietní akt začal v obci Rájov na návsi, kde je pomník s padlými občany jak z první, tak z druhé světové války. Pokládání věnců se zúčastnili příslušníci armádních záloh a dobrovolného hasičského sboru a členové maďarského spolku. Poté za doprovodu dechové hudby jsme pochodovali na hřbitově ve Zlaté Koruně, kde jsou pohřbení občané a pět maďarských vojáků, kteří padli v bojích s ustupujícími německými vojsky. Dále jsme pokračovali zpět do Zlaté Koruny, kde se podávalo občerstvení a noví příchozí si mohli prohlédnout naší výstavu. Bohužel nás vyhnalo počasí dříve, než jsme plánovali.
Přesto pro nás byla tato akce hodně povedená a poučná, měli jsme možnosti navázat kontakty s jinými lidmi, kteří se zabývají historií ale i s pamětníky, kterých bohužel ubývá.

Foto: KVH Honvéd, ČESKOKRUMLOVSKÝ deník - Zuzana Kyselová, rajče: uživatel radka320