Jdi na obsah Jdi na menu
 


O nás

  Jsme skupinou lidí které spojil zájem o maďarskou armádu v období druhé světové války. V posledním velkém válečném střetnutí, které zasáhlo Evropu nebojovaly pouze armády Třetí Říše, SSSR, USA nebo Velké Británie.Války se zůčastnily také armády menších států Evropy. Jednou z těchto armád byla i armáda Maďarského Království - Magyar Királyi Honvédség.
 
  Naší východní sousedé se po porážce Centrálních mocností v první světové válce a následném rozpadu Rakouska-Uherska ocitli v nezáviděníhodné situaci. Bývalé Uherské království ztratilo většinu svého předválečného území a také většinu obyvatel, mnoho z nich bylo maďarského původu. Tento stav, potvrzený Trianonskou mírovou smlouvou podepsanou v roce 1920, v samotném Maďarsku samozřejmě vzbudil velký odpor. Trianon se stal pro Maďary navždy symbolem národního ponížení (asi jako Mnichovský diktát u nás). Získání zpět ztracených území bylo hlavním cílem zahraniční politiky meziválečného Maďarska. Také strategická situace meziválečného Maďarska byla velice špatná.Země byla až do jara 1939 prakticky ze všech stran obklopena nepřátelsky nalaďenými státy Malé dohody.Významným členem Malé dohody byla i naše země.
 
  Československo několikrát odehrálo důležitou roli v dějinách Maďarska v letech 1918-1945. Poprvé ihned po první světové válce, kdy naše armáda dobyla a připojila k nově vzniklému československému státu bývalé Horní Uhry (maďarsky Felvidék). Československo se také stalo v době mezi podepsáním Mnichovské dohody a vznikem Protektorátu Čech a Moravy terčem první maďarské agrese jejimž cílem bylo získání zpět ztracených teritorií. Z našeho hlediska je také velice zajímavé, že se české země staly o několik let později pro velké množství maďarských vojáků poslední zastávkou před cestou do zajetí. Právě poslední dvě epizody vzájemných vztahů nás nejvíce zajímají. Na základě několika řádků výše je zřejmé, že naše vztahy s Maďarským královstvím nebyly nejlepší, ale rozhodně nemůžeme říci, že bezvýznamné. Právě proto jsme názoru, že vznik jednotky Maďarské královské armády bude vítán nejen z důvodu zatraktivnění rekonstrukce válečných událostí u nás. Umožní také inscenizaci málo známých epizod z českých dějin.

 

kolodeje-13-010.jpg

 

straznice-2014-018.jpg