Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kniha návštěv

gyula-do-knihy-navstev-----zmensena.png

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

dotaz

(procházka marek, 23. 1. 2017 17:03)

Zdravím ,nevíte něco o působení MKA v okolí Hodonína ? Nacházím tam občas na pozicích madarské mince z období války ,děkuji.

Záhadné zmizení dvou maďarských vojáků v Rusku

(VASKÓ JIŘÍ, 5. 12. 2016 21:49)

Pátral jsem po osudech svého dědy, který i s mým strýcem prý zmizeli kdesi v Rusku. Díky HM HADTÖRTÉNETI INTÉZET ÉS MÚZEUM– vojenskému muzeu v Budapešti nyní vím přesnější údaje: Dle evidence padlých Maďarské královské armády, vojín v záloze János Vaskó ze Szirmabesenyő sloužil u 13/II. praporu maďarské královské armády, se stal dne 16. ledna 1943 v ruské operační oblasti u Judina nezvěstným.
Jeho bratr András Vaskó vojín u 19. lehké protiletadlové divize kulometové baterie zmizel dne 17. ledna 1943 v oblasti Sagun a Karpenkovo, taktéž území Voroněže.
Jejich jména se nenachází na seznamu, který koncem let 1990 předala Ruská federace Maďarsku o maďarských vojácích, kteří umřeli v sovětských zajateckých táborech. V seznamu čítajícího bezmála 60 tisíc jmen jsou obvykle uvedeni ti, kteří dojeli do sovětských zajateckých táborů a tam je zaregistrovali.
Děda a strýc tedy buďto padli v boji nebo na cestě do zajateckého tábora. Budu vděčný všem, kdo o tom ví víc za každou informaci, kterou mi k tomu můžete dát. Vaskó Jiří

gratulálok

(téem, 9. 6. 2015 17:53)

Gratulálok, csak így tovább! Valahol itt kezdődik a szomszédos népek barátsága.

visilačka

(karel mráček, 30. 5. 2015 14:16)

dobri den ziskal jsem maděrskou visilačku r-7a se zdrojovou bednou a časti šlapadla pokud bi jste oni meli zajem tel.739174512 na mě .

Jaká byla maďarská armáda...

(Štěpán M., 29. 5. 2015 14:38)

Můj dědeček sloužil za války třikrát v MKA u 26. pěšího pluku (M.KIR 26. Honvéd Gyalogezred, II. Zászlóalj).
Poprvé při obsazovaní Sedmihradska (Érdélyi bevonulás) v roce 1940.
Podruhé byl povolán před odchodem smutně proslulé 2. armády na frontu. Naštěstí Horthy vydal nařízení, aby byli z armády propuštěni vojáci, kteří měli 3 a víc dětí, a tak neskončil v mrazech u Donské zákruty (Donkanyar), jako jeho bezdětný starší bratr.
Potřetí koncem srpna 1944, kdy byl s 26. plukem nasazen k obraně Karpatských průsmyků a začátkem prosince byl zajat sovětskými vojáky. Jak říkal naštěstí nebyl zajat Rumuny, protože ti většinou maďarské vojáky zabíjeli... Ze zajetí se vrátil koncem roku 1946, když na rozdíl od svých kolegů ze Žitného ostrova (Csallóköz) podepsal čs. vojenské komisi, hledající v zajateckých táborech občany ČSR, prohlášení, že se cítí být občanem Republiky Československé a do války a maďarské armády vstoupil z přinucení (což také byla pravda). Ti druzí takovéto prohlášení odmítli podepsat a nikdy je už nespatřil (tím netvrdil, že by zahynuli v zajetí, ale pravděpodobně byla většina okamžitě po pozdějším návratu vystěhována do Maďarska).
Moc sme o těchto dobách rozmlouvali s dědečkem. Jelikož si před válkou, jako řádný občan ČSR, odsloužil prezenční službu u Československé armády, věděl porovnat poměry v obou armádách. Říkal, že nikdy v životě nezažil takové ponížení, jako v maďarské armádě. Důstojníci, poddůstojníci je většinou častovali oslovením "marha" (hovado), a protože pocházel z jižního Slovenska (od Galanty), tak ho ještě oslovovali "cseh kutya" (český pes) a to časti i obyčejní vojáci. Častou formou trestu byli tělesné tresty např. palicování, nebo mírnější vyvazování (kiköttetés) - tj. svázání rukou za zády a vytahování do výšky. Na trest stačilo, když nadřízeného neoslovil správným oslovením (tekintetes úr, méltóságos úr, főméltóságos úr ...). Jak předpokládám, tento maďarský "folklór" určitě nepředvádíte divákům při svých ukázkách.

S pozdravem, Štěpán M.

Opsaný článek o Nimródu?

(Jarda, 27. 2. 2014 12:03)

Dobrý den,zajímalo by mne,jestli jste autoři článku o Nimródu vy,a nebo jste článek pouze opsali z knihy Maďarská armáda 1919 - 1945.

Re: Opsaný článek o Nimródu?

(správce stránek, 27. 2. 2014 14:44)

Dobrý den, článek není opasný, ale je z něho čerpáno jako z jiných podkladů. Přeci jenom informací zase tolik není a data jsou prostě neměnná. Knížka Maďarská armáda 1919 - 1945 je sice obsáhlý zdroj informací, ale také dost nepřesný a některé informace si navzájem odporují...

Štěpánov 1945

(Stawel, 20. 10. 2013 11:49)

Zdravím máte krásnou stránku . Získal jsem trosky štábního autobusu ve kterém byl zajat a posléze zastřelen nějaký maďarský generál ve Štěpánově . Velice by mě zajímalo jeho jméno a případně fotky autobusu . stawel@seznam.cz

Re: Štěpánov 1945

(Milda, 12. 11. 2013 16:29)

U Štěpánova měl být zlikvidován partyzány celý štáb. Celkem asi 12 osob. Mělo se to stát na jedné samotě nad Štěpánovem. Údajně měl štáb patřit k pluku s číslem 889B. Měl mu velet generálmajor Zihaly Elek Matolzsy. To by mohlo být to jméno na které se ptáte a které uvádí v knize Jak to bylo s partyzány pan H. Jurman. V okolí se ve spojitosti s partyzány o tom hodně mluví. Ale díky jednomu pánovi z MZM který po tom také pátral, se mi podařilo zjistit, že pan generálmajor Zihaly Elek Matolzsy nezemřel u Štěpánova v roce 1945, ale v USA v roce 1960. Takže to spíš vypadá, že u Štěpánova zemřel úplně někdo jiný, nebo nikdo.

Velmi pěkné

(Jan Liška, 27. 10. 2013 0:10)

Zdravím, vaši snahu nelze nepochválit. Jsem rád že se KVH kluby zabývají i takto v našich končinách originální tématikou. Rád bych se dozvěděl kde sháníte výstroj, konkrétně uniformy 39M. A zda byli maďari užívané bajonety na puškách Huzagol 35M shodné s původními rakouskými bodáky určenými pro pušky série Steyr-Manlicher M1985. Odepište prosím na bautyf@seznam.cz. Děkuji. Přeju mnoho úspěchů do budoucna.

len tak dalej

(jakub, 13. 3. 2013 6:46)

Je to pekné že sa na túto stránku dejin nezabúda ani v čechách. zaujímam sa práve o madarskú armádu presnejšie o diviziu sväteého ladiszlava tak ma táto stránka prekvapila. mal by som otázku kde by sa dala zohnat replika madarskej uniformy? molhy by ste mi poslat odpoved na email brogyanyi.jakab@freemail.hu dakujem
neviem či vás neotravujem ale táto stránka by vám možno pomohla čo sa tíka vystroja. http://militiahungarorum.extra.hu/
Prajem vela úspechov.

Re: len tak dalej

(ladislav.krupa.podbiel@gmail.com, 11. 10. 2013 23:20)

Bolo 30 dní pred koncom vojny a tu na Orave pôsobila jednotka maďarskej kráľovskej armády.Zostali po n ich nábojnice, granátové bedničky s maďarskými nápismi a stále bojovali a strieľali na Rusov až sa dedina triasla. No keď sa front pohol na smere L.Mikuláš - Ružomberok utiekli z Oravskej doliny a pritom Oravu poriane zdevastovali ústupovým ničením. Hĺadám historické súvislosti.Podbiel bol oslobodený ako Bratislava 4.4.1945

Re: len tak dalej

(správce stránek, 13. 3. 2013 14:44)

Jsme moc rádi, že se vám naše stránky líbí. Postupně se snažíme přidávát nové články a jinak stránky rozšiřovat. Odpověď odeslána na váš email.

Nálezy

(hans lauper, 25. 6. 2013 19:29)

Zdar hoši!
Párkrát jsem na Slovensku kopal maďarské bojové pozice.Nedávno jsem našel klasický mosazná knoflík s korunkou.Ty byly tuším na saku,případně na čepce.Ale byly tam i velké železné,zatím je nemám vyčištěné,ale vypadá to,že na nich nějaký vzor bude.Ty byly na kabátě?
Děkuji za odpověď!
Dobrá práce,hoši!

Re: Nálezy

(správce stránek, 26. 6. 2013 9:30)

Zdravim,
mosazné knoflíky s korunkou jsou běžné knoflíky na blůzy, kabáty, čepice,... (samozřejmně na čepici jsou menší). Železné knoflíky existovali a pravděpodobně jako u německé armády se začali používat ke konci války jako náhrada za mosazné. Bohužel bližší informace také nemáme.

S pozdravem Štěpán

Re: Re: Nálezy

(konopek, 25. 9. 2013 19:52)

Jen doplním, že konflíky s štěpánskou korunou byly i hliníkové. jeden jsem vykopal na lágru, žel napadený morem...

Re: Re: Nálezy

(hans lauper, 26. 6. 2013 16:48)

Dík za odpověď!
Železné knoflíky jsem nakonec dočistil a je na nich korunka,jako na mosazných.Akorát jsou podstatně větší,takže nejspíš z kabátu.

Re: Re: Re: Nálezy

(správce stránek, 27. 6. 2013 8:27)

Tak to budou opravdu knoflíky na kabát. Případně pak můžete poslat fotky knoflíků a nebo případně i jiných nálezů po MKA rádi se podíváme. Email je uvedený v kontaktech.

Dotaz a návrh na spolupráci

(správce stránek, 18. 6. 2013 11:03)

Dobrý den, děkujeme moc za příspěvek. Spolupráci samozřejmně vítáme a na vaší akci rádi přijedeme. Kolega vám v brzké době napíše/napsal na uvedeý email.

Dotaz a návrh na spolupráci

(Daniel Gargulák, 14. 6. 2013 14:17)

Dobrý den, jsem z Prlova, kde jak jistě víte, se MKA výrazně zapsala do historie. Mým hlavním problémem, je ztotožnění důstojníků, kteří utekli partyzánům a popřípadě jejich mrtvých druhů. Mimochodem, bydlím přímo v domě " u Holubů", kde byl v té době obchod a kde byli přepadeni maďarští vojáci. Jinak by mně zajímalo, která setnina maďarského polního četnictva se zúčastnila při represivní akci proti obci PRLOV, je to doloženo z výslechů Kurta Wernera Tuttera - jednoho z velitelů této hrůzné akce.
Dále je tady ta věc s návrhem na spolupráci. Na stránkách www.obecprlov.cz je ve videogalerii několik ukázek fiktivních přestřelek které jsem uspořádal ve spolupráci hlavně s KVH MAXIM se kterým by jste se mohli spojit a domluvit na akci v roce 2015, při 70. výročí na kterou máme přislíbeny dotace a pokud tady maďarské jednotky byly a jak vidím, jste velmi kvalitní klub, tak proč Vás nepozvat. Je to můj návrh Vám, rýsuje se mi scénář, kde by jste měli podstatnou úlohu. Vždyť mezi partyzány bylo i několik Maďarů. S pozdravem Dan Gargulák.